Jiří Valenta / Malíř fotografem


Termín: od 12. 02. 2015 do 6. 04. 2015
Čas: vernisáž výstavy ve čtvrtek 12. 2. od 17.00 hodin, dále ÚT - NE 10.00 - 17.00 hod.
Misto: Interaktivní galerie Becherova vila

Jiří Valenta (1936-1991) je významný malíř českého informelu a protagonista tkz. Konfrontací z přelomu padesátých a šedesátých let. Po opuštění Československa v roce 1968, navázal na svou dosavadní malířskou tvorbu, ale nepodařilo se mu napojit se na německou galerijní scénu. V roce 1975 přestává naprosto frustrován malovat a o několik málo let později začíná v tajnosti fotografovat, své práce ovšem nijak neprezentuje a nechává je coby barevné diapositivy.

Zpočátku jsou to monochromní zátiší (Zátiší s hrnečky), fotografuje obdivně ženské tělo (Parti posteriori), jak se jeví s vlastními erotickými ambicemi. Fotografuje-li ovšem růže (Rosi, rosi, Rosi bianchi), působí zrovna tak eroticky, jejich krása však dotek zakazuje. Hodně cestuje a nikdy mu nechybí fotoaparát. V Carraře (Carrara marmo a Italia cave) nechává promlouvat mramor a ukazuje stopy materiálu, které zanechal kameník k dalšímu zpracování ať už pro sochaře nebo stavitele.

Příroda je pro něj vždy tichá a je očividné, že ji hodnotí malíř. Valenta tak zůstává v podstatě malířem, vyjadřující se fotografií. Přiznává jak obdiv k antické minulosti (Roma Arti), ale zrovna tak nezapře neutuchající zájem o světové malířské trendy. Fotografuje plochy, které mají buď nepřehlédnutelný informální charakter nebo jsou na pokraji hard edge, kde barvy na sebe narážejí a vytvářejí geometricky abstraktní obraz.

Ať už Valenta fotografuje cokoli, pařížské, španělské nebo italské zdi, fotografuje vždy s obdivem ke kráse materiálu, přírody, plochy či náhody a v neposlední řadě i zásahu člověka. V těchto pracích je jako malíř zrovna tak rozpoznatelný, jako je fotograf originální. 

Valenta umírá v Kolíně nad Rýnem na zhoubnou nemoc. Jeho impozantní fotografické dílo poznává publikum až po jeho smrti.

  

Pozvánka (pdf)

Fotogalerie

Rozhovor se Zdenkem Primusem (pdf)